Produktinformation
Perfekt plagg för smygjakt och friluftsaktiviteter i varmt väder. Tillverkad i ett lätt, ventilerande, snabbtorkande och fullstretch-meshmaterial med insektskydd. Ger maximal rörelsefrihet, komfort och skydd – även under de mest intensiva dagarna ute i naturen.
Teknologier
TANATEX® – Insektskydd i världsklass
Behandlad med TANATEX® anti-insektsteknologi, som skyddar mot fästingar, mygg (inklusive malariamygg och tigermygg), sandflugor, vägglöss och kvalster.
Den aktiva komponenten är ett syntetiskt pyretroid, liknande ämnet som finns naturligt i krysantemumblommor. Tack vare TANATEX:s unika bindemedelssystem har skyddet långvarig effekt – upp till 100 tvättar utan att plagget förlorar sin funktion.
XTRETCH DYNAMIC – Maximal rörelsefrihet
Plagg med XTRETCH DYNAMIC är tillverkade i 2-vägs- eller 4-vägsstretch för optimal rörelsefrihet och slitstyrka. Designade för jakt och vandring men lika bekväma till vardags. Klarar tuffa förhållanden och fysiskt krävande aktiviteter utan problem.
DRY SYSTEM – Alltid torr och bekväm
Transporterar effektivt bort fukt från kroppen, är superlätt, andningsbart, snabbtorkande och enkelt att sköta – perfekt för varma och aktiva dagar.